дома информација вест Светска програма за храна ја доби Нобеловата награда за мир за 2020...

Светска програма за храна ја доби Нобеловата награда за мир за 2020 година

44
0

Светската програма за храна (WFP) ја доби Нобеловата награда за мир во 2020 година за нејзините напори да се бори против гладот ​​и да ги подобри условите за мир во конфликтните области.

Претседателката на норвешкиот комитет за Нобелови, Берит Рајс-Андерсен, го откри лауреатот за 2020 година во Нобеловиот институт во Осло, каде ограничувањата на корона вирусите драстично ја намалија вообичаената публика на присутни новинари.

Реис-Андерсен рече дека комитетот сака „да ги сврти погледите на светот кон милиони луѓе кои страдаат или се соочуваат со закана од глад

Оваа година се разгледуваа 318 номинирани лица, 211 поединец и 107 организации.

Извор: Theguardian.com

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде