дома информација вест Папата против компании кои ја загрозуваат животната средина

Папата против компании кои ја загрозуваат животната средина

40
0

Папата Франциско ги повика инвеститорите да ги повлечат своите пари од компании кои не се посветени на животната средина а тој ги поддржа сите напори да се создаде нов економскиот модел објави Ројтерс.

Секој ден, науката попрецизно ни кажува дека мора да дејствуваме итно ако сакаме да избегнеме радикални и катастрофални климатски промени, рече папата Франциско на онлајн конференција за климатски промени.

Тој спомена три точки од главната еколошка акција: подобро еколошко образование, одржливо земјоделство, пристап до чиста вода и премин од фосилни горива во алтернативни, односно зелени извори на енергија.

Еден начин да се поттикне оваа промена е компаниите итно да се посветат на грижата за нашиот заеднички дом и да престанат да инвестираат во компании кои не ги исполнуваат тие параметри, додаде папата.

Според него, сегашниот економски систем е неодржлив и сите сме соочени со морален императив, затоа треба да преиспитаме многу работи: средства за производство, потрошувачка, отпад, рамнодушност кон сиромашните и штетни извори на енергија.

Во јуни, Ватикан ги повика католиците да ги повлечат инвестициите од индустријата за оружје и фосилни горива, како и да ги следат компаниите во рударскиот сектор, поради можна штета што може да ја предизвикаат на животната средина.

Говорници на конференцијата преку Интернет и активисти на Интернет настанот беа актерката Фонда, британскиот принц Вилијам, поранешниот потпретседател на САД Ал Гор и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Извор: Nova Ekonomija

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде