дома информација вест Нов Зеланд повторно му одржа лекција на светот – Укинати сите мерки,...

Нов Зеланд повторно му одржа лекција на светот – Укинати сите мерки, ниту еден активен случај на корона вирус

62
0

Најголемиот град повторно е ослободен од социјално дистанцирање во ресторани и барови откако го победи вториот бран на корона вирус во Нов Зеланд.

Нов Зеланд е повторно земја обединета во одговорот на корона вирусот, при што Окланд се приклучи на остатокот од нацијата на најниско ниво на тревога.

Окланд беше ослободен од ограничувањата на собирите и барањата за социјално дистанцирање во рестораните и баровите во средата на полноќ.

Тој ден беа објавени три нови случаи, со што вкупниот број активни случаи се искачи на 37.

Клучно за намалување на нивото на тревога беше отсуството на активни случаи во заедницата, што значи дека сите тековни случаи се во карантински објекти или управувана во изолација дома.

Дваесет и пет лица починаа од Ковид-19 во Нов Зеланд, а Окланд беше ставен повторно во карантин, откако на 11 август четири-члено семејство беше позитивно на вирусот.

Овој кластер – со непознато потекло – се прошири по што стана најголем во земјата, инфицирајќи 179 луѓе.

Извор: Theguardian.com

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде