дома информација вест Нови избори во Белорусија поради промена на Уставот

Нови избори во Белорусија поради промена на Уставот

75
0

Изборите за претседател на Белорусија се одржаа на 9ти Август, а голем број од граѓаните покажаа сомнеж во изборните резултати.

Опозициските претставници организираа протести кои траат скоро два месеци во Минск и другите поголеми градови низ Белорусија.

Сега, Лукрашенко најави дека се потребни нови избори за народното собрание.

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека е неопходно да се одржат избори за народното собрание, како дел од планот за измена и дополнување на Уставот, пренесува агенцијата ТАСС, повикувајќи се на белоруската државна агенција „Белта“.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде