Тој потсети на убиството на 1,5 милиони Ерменци од страна на Отоманската империја од 1915 до 1923 година.

Премиерот на Ерменија, Никол Пашинијан, денес изјави дека акциите на Турција и Азербејџан изгледаат како „терористички напад“ врз Нагорно Карабах и дека тоа е продолжение на геноцидот врз Ерменците.

Се соочуваме со азербејџанско-турски меѓународен терористички напад“, рече Пашинијан за „Скај њуз“, додавајќи дека за него нема сомнеж дека ова е политика на континуитет на геноцид над Еремен и политика на повторно воспоставување на турската империја.

Извор: Alo.rs

претходниот член,Експлозија на цени следната година!
Следната статијаКако исцелители, гатачки и бајачки успеваат во „ловот на души“?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде