дома животен стил Најсмешните и најглупавите закони низ светот

Најсмешните и најглупавите закони низ светот

44
0

Секоја јурисдикција има свој сет правила кои го дефинираат секојдневниот начин на живот на луѓето.

Но понекогаш она што е секојдневие на граѓаните на некои земји им изгледа сосема несфатливо на оние од спротивната страна на светот.

Бидејќи правните професионалци сè повеќе се повлекуваат од притисоците на секојдневниот живот, важно е да се создаде некое комично олеснување.

Како такви, решивме да пребаруваме на Интернет и да изготвиме список со, според нас, најсмешните, најчудните, па дури и чисто бизарните закони од целиот свет.

САД

Земјата на слободни луѓе и дом на храбри може да биде сериозно критикувана за своите закони за оружје, сепак постојат и други закони кои навидум остануваат незабележани, а се исто толку неверојатни.

Во Алабама се смета за прекршок да се отвори чадор на улица ако имате страв да бидете испрскани од коњи.

Исто така во јужната држава, нелегално е да се продаваат кикирики во округот Ли по зајдисонце во средата.

Во Тенеси се смета за кривично дело да ја споделите вашата лозинка за Нетфликс.

Во Калифорнија, на животните им е забрането јавно парење на растојание од 1.500 метри од таверна, училиште или место за богослужба.

Во Њујорк е нелегално да се фрла топка на нечија глава „за забава“.

Азија

Најголемиот и најнаселен континент во светот е познат по своите уникатни култури и прекрасни предели, но исто така има и чудни и откачени закони.

Сингапурскиот закон забранува гума за џвакање.

Во Кина, родителите кои се стари лица може да ги тужи своите деца ако не мислат дека редовно ги посетуваат.

Јапонскиот закон не дозволува да имате прекумерена тежина и да бидете дебели.

Европа

Разновидна и историска, Европа дочекува милиони туристи секоја година. Сепак, лесно е да се види зошто некои можеби несвесно го кршат законот при нивната посета.

Во Англија е нелегално да повикате такси ако имате вирусна болест.

Парискиот закон вели дека на секој човек што носи кромид мора да му се даде предност пред улиците.

-Во Швајцарија е нелегално да се скија по планина додека се рецитира поезија.

Австралија

Австралија не е исполнета само со најопасните змии во светот, туку очигледно има проблем и со компир – добро барем на западиот дел од државата.

Според news.com.au, нелегално е да се поседува над 50 килограми компири во Западна Австралија.

Законот е воспоставен во 1946 година, со кој се предивува корпорацијата за компир да запре и да се изврши претрес во секое возило за кое постои сомневање дека носи повеќе од таа количина.

Извор: Lawyersweekly.com.au

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде