дома животен стил Најлошо решение е да јадете бурек после „луда ноќ“, неколку трикови како...

Најлошо решение е да јадете бурек после „луда ноќ“, неколку трикови како да се справите со утрински мамурлук:

80
0

Конечно беше пронајден „лек“ за мамурлакот. Една мала замена за појадок може да направи мамурлакот да исчезне веднаш. Што да грицкате додека пиете? Кои трикови да ги користите за време на излегувањето, за да го направите следниот ден исто толку добар?

Еве го решението!

Според препораката на лекар, мамурлакот се решава најбрзо, со лосос, авокадо и кокосова вода.

Лососот и авокадото содржат природни масти кои подолго стојат во стомакот, а со тоа се забавува и стапката на апсорпција на алкохол.

Грицкањето ореви додека пиете алкохол има голема улога во тоа како ќе се чувствувате следниот ден.

Ако не се чувствувате многу добро по излегувањето, обидете се да пиете кокосова вода, што ќе го компензира недостатокот на калиум. Студениот туш ја забрзува циркулацијата во телото, со што алкохолот „излегува“ побрзо од телото. Ако и туширањето не помогна, пробајте цвекло за кое е докажано дека помага во работата на црниот дроб.

Лекарите препорачуваат замена на масниот бурек со многу фруктоза, како што се грозје или јаболка, што ефикасно го детоксицира црниот дроб од алкохол.

Може да си помогнете ако конзумирате многу вода и масна храна додека излегувате, создавајќи рамнотежа во конзумирањето алкохол и течности. Bие бидете благодарни на себе следниот ден кога нема да чувствувате гадење и главоболка.

Извор: Mondo.ba

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде