дома информација вест Научниците во Лил пронашле молекула која го убива корона вирусот, лекот е...

Научниците во Лил пронашле молекула која го убива корона вирусот, лекот е ефтин а од фармацевтските компании зависи дали ќе се произведува и продава

121
0

Земете пилула и излекувајте се од вирусот корона!

Засега звучи убаво, а можеби и наскоро ќе биде вистина. Надежта за овие оптимистички предвидувања се заснова на најновите резултати од истражувањето на Институтот „Пастер“ од францускиот град Лил.

Оние скептици го цитираат примерот на сега познатата хидроксихлорокина, истовремено толку пофалена и спорна, а за која сè уште се бори – од харизматичниот професор во Марсеј, Дидие Раулт.

Од друга страна, научниите во Лил, нагласуваат дека не станува збор за лек што, како што велат, не бил погоден за „сложени случаи“.

Истражувачите во Лил, во најголема тајност, прибегнаа кон специјален преглед врз основа на веќе постоечките откритија, што треба значително да го скрати патот до лекувањето.

Меѓу околу две илјади молекули од веќе регистрирани лекови, тие пронајдоа една смртоносна, за корона вирусот.

Молекула која го убива корона вирусот е изолирана од повеќе лекови.

Тие го убиваат, велат тие, вирусот во доза триесет пати помала од онаа во лекот.

Интересно е што лекот од кој потекнува таа молекула е многу ефтин. Ова води до заклучок дека критиката на овој третман наскоро може да ги вклучи сите оние кои се собрани околу разни лоби во моќната фармацевтска индустрија чија цел е да се збогатат со нови и скапи препарати.

Молекулата за која зборуваме не е скапа. На производителот е да види што може да се направи во врска со тоа сега. Ние ги контактиравме за да го свртиме вниманието на нашето откритие. Тие се многу прилагодливи и отворени за соработка. Мислам дека ќе направат се што е во можност овој лек да биде достапен

– рече генералниот директор на овој Институт, Ксавиер Насиф.

Извор: Novosti.rs

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде