дома информација вест Наскоро на малите екрани – филм за Грета Тунберг, аутистичното дете кое...

Наскоро на малите екрани – филм за Грета Тунберг, аутистичното дете кое најави дека ќе ја спаси планетата

53
0

Активистката дискутира за нов филм што го следи нејзиниот живот и улогата на аутизмот во нејзиното патување од проблематично дете до еко шампион.

За тинејџерка која прва се прослави со прескокнување на одделенија во училиште, Грета Тунберг помина долг пат. 17-годишничката од Стокхолм денес е глобален шампион во движењето за животна средина и бескомпромисно зло за негирачите на климатските кризи.

Во тој процес, таа заработи презир кон Доналд Трамп и пофалба од јавните фигури, вклучувајќи ги папата и Дејвид Атенборо. За добра работа, Тајм ја прогласи за „Личност на годината“ за 2019 година.

Тоа е неверојатно патување што ќе се донесе на нашите екрани оваа недела со објавувањето на филмот „Јас сум Грета“, 97-минутен документарец што ја следи активистката, која има аутизам, на патувања низ целиот свет, додека таа ја крева зелената свест меѓу млади активисти.

Во Обединетите нации, ја гледаме како го предупредува својот генерален секретар Антонио Гутереш, дека „политичките лидери не успеаја – но сега доаѓа промената“.

Во Ватикан, ја гледаме пречекана од огромна толпа која скандираше „Оди Грета, спаси ја планетата!“ и подоцна, флотили со чамци кои пловеа да ја пречекаат кога јахтата со нула јаглерод што ја носеше преку Атлантикот, пристигна за да присуствува на состанокот на ОН за климата во Њујорк.

Светот реагираше на извонреден начин на оваа мала, одлучна фигура. Уште повеќе зачудувачки е природата на фигурата во центарот на овие настани, бидејќи Тунберг е категорична дека нејзината состојба – таа слободно признава дека е аутистична – одигра клучна улога да и помогне да ја пренесе пораката на јасен и едноставен начин.

Извор: Theguardian.com

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде