дома информација вест Минијатур на духови: Мал робот што може да направи што било

Минијатур на духови: Мал робот што може да направи што било

40
0

Минијатурот Дух е робот со четири нозе што може да се движи низ сложен терен, да скока, да се качува по скали, да отвора врати и да прескокнува огради, пишува Mashable.

Затоа поединци го сметаат за робот што може да влезе во домовите на луѓето и да се занимава со шпионажа во иднина. Но, ова може да бидат само визии за оние кои страдаат од „робофобија“.

За споменатиот робот се зборува од октомври 2017 година, а подоцна доби и некои дополнителни надградби. Компанијата се надева дека овој робот може да се искористи како основа за роботски возила, што ќе биде поддржано од машинско учење и апликации за обука на уреди.

Скептиците и сите оние кои се плашат од роботската револуција и робо-шпионажата се загрижени затоа што овој робот е опишан како машина што може да се забележи во кој било дом поради фактот што може да изврши покомплицирани операции како што се отклучување и заклучување на вратите.

Извор: Geek.hr

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде