дома информација вест Меркел успеа да ја наметне својата идеја – Прва забрана за точење...

Меркел успеа да ја наметне својата идеја – Прва забрана за точење на алкохол во Германија

97
0

Германската канцеларка Ангела Меркел пред една недела објави нови мерки за спречување на ширењето на КОВИД-19.

Една од овие мерки е ограничување на бројот на луѓе на приватни и јавни забави.

Во областите каде што се регистрирани повеќе од 35 инфекции на 100.000 жители во последната недела, бројот на лица на приватните забави ќе биде ограничен на 25, а бројот на луѓе на забави на јавни места ќе биде ограничен на 50.

Отсега, покраините ќе имаат можност да го ограничат работното време на рестораните и баровите или да воведат привремена забрана за продажба на алкохол.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде