дома животен стил Луѓето што повеќе се смеат се поздрави, а еве зошто:

Луѓето што повеќе се смеат се поздрави, а еве зошто:

52
0

Што се однесува до здравјето, смеењето позитивно влијае на срцето, регулирање на хормоните, белите дробови, очите, емоциите и активната работа на нервниот систем.

Кога се смееме, одеднаш излегува воздух од белите дробови и се зголемува потребата за кислород. Работата на срцето станува побрза, а крвниот притисок се зголемува, така што телото прима повеќе кислород.

Смеењето ослободува ендорфин – хормон на радост, а потоа следува магија!


Смеењето ослободува ендорфин, хормон кој ја намалува чувствителноста на болка. Кортизолот, хормон на стресот, е значително намален и со тоа ризикот од несоница, депресија и разни грижи е помал.

Се верува дека смеењето делува како медитација, па затоа делува смирувачки на нашето тело.

Извор: Magazin.novosti.rs

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде