дома информација вест Лукрашенко со помош на Путин ги гони белоруските опозиционери

Лукрашенко со помош на Путин ги гони белоруските опозиционери

37
0

По формирање на влада и одржување на инаугурација, белорускиот претседател Лукрашенко успеа да ги смири протестите во Минск.

По завршување на протестите Лукрашенко почна да ги гони припадниците на опозицијата кои организирајќи протести предизвикале напад на безбедноста во оваа земја.

Руското Министерство за внатрешни работи издаде налог за 38-годишната опозиционерка, која побегна во Литванија откако го обвини долгогодишниот лидер Александар Лукашенко за изборни измами.

Руската државна новинска агенција РИА Новости објави дека Тихановскаја е обвинета во Белорусија за предизвикување нестабилност и обид за преземање на власта, пишува АФП.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде