дома информација вест Косово не може да е српско, ама затоа ќе стане албанско. Еди...

Косово не може да е српско, ама затоа ќе стане албанско. Еди Рама отворено за неговата амбиција кон Косово

72
0

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека Косово и Албанија имаат намера да ги „отстранат границите“ и дека албанското пристаниште Драч наскоро ќе стане „косовско“.

Нашата амбиција е да ја отстраниме границата меѓу Албанија и Косово.

Рама ова го изјави пред почетокот на седницата на албанската и косовската влада, што се одржува во конгресната палата во Тирана.

Извор: Сител

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде