дома информација вест Корона вирус не го напаѓа само човештвото: Во Данска усмртени над 2,5...

Корона вирус не го напаѓа само човештвото: Во Данска усмртени над 2,5 милиони видри поради заболување со корона вирус

47
0

Данските ветеринари и земјоделци започнаа операција за убиство на најмалку 2,5 милиони видри, во северна Данска, соопштија властите во понеделникот.

Данската администрација за ветеринарство и храна се занимава со отстранување на заразени животни, додека одгледувачите кои имаат неинфицирани животни на фармата во радиус од 8 километри од заразената фарма, мораат сами да ги успијат, велат од владината агенција.

Нема веднаш податоци за тоа колку животни се веќе убиени, а се додава дека пукањето може да трае неколку месеци, во зависност од ширењето на вирусот.

Данска е меѓу најголемите извозници на визон во светот и произведува околу 17 милиони крзна годишно. Копенхагенското крзно, соработка од 1.500 дански одгледувачи, учествува со 40% во светското производство на визон. Најмногу извозот оди во Кина и Хонг Конг.

Извор: Mondo.ba

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде