дома информација вест Контроверзната српска премиерка Брнабиќ заминува од функција? – Денеска ќе се прогласи...

Контроверзната српска премиерка Брнабиќ заминува од функција? – Денеска ќе се прогласи нов мандатар за формирање на влада во Србија

35
0

Денеска претседателот на СНС која доби најголем број на гласови на парламентарните избори во Србија – Александар Вучиќ ќе го прогласи новиот мандатар што треба да ја предводи извршната владаст во Србија.

Како што се дознава, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, утре, врз основа на уставните овластувања, по состанокот на Претседателството на СНС, ќе го објави името на мандатарот за состав на новата влада и каква политика очекува од новата влада.

Вучиќ ќе и се обрати на јавноста во 20 часот од Палатата на Србија.

Се претпоставува дека досегашната премиерка Ана Брнабиќ нема да го добие вториот мандат да ја предводи владата на Србија.

Извор: Novosti.rs

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде