дома животен стил Колку кафиња дневно треба да испиете?

Колку кафиња дневно треба да испиете?

48
0

Нема оптимален број на кафиња што се препорачува во текот на еден ден.

Бројот на пијалоци што се служи во една „шоља за кафе“ е релативен и варијабилен, најчесто тој зависи од количеството на вода што сте го испиле во текот на еден ден.

Луѓето кои пијат поголема количина на вода, можат да испијат повеќе кафиња без да имаат последици по здравјето.

Кафето деуретизира и ја исфрла водата од организам, така што ако пиете кафе, без да конзумирате доволно вода можно е да дојде до дехидрирање што ќе се одразни на:

  • Зголемен крвен притисок;
  • Тахикардија;
  • Неправилна работа на срцето и
  • Оптеретување на надбубрежната жлезда;

На еден литар вода испиена во текот на денот се препорачува една шоља кафе.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде