дома информација вест Кинеска Сноуден во списание за наука објави истражувачки заклучок: Корона вирусот е...

Кинеска Сноуден во списание за наука објави истражувачки заклучок: Корона вирусот е биолошко оружје произведено во Вухан, наведува и која лекарка го создала вирусот

426
0

Тешко е за јавноста да прифати дека САРС-КоВ-2 беше оружје поради неговата релативно мала смртност, но ги исполнува критериумите на биооружје.

Тој е значително вирулентен и може да предизвика големи жртви. Многу е заразен и лесно се пренесува, честопати од дишните патишта во форма на аеросоли …

Релативно е отпорен на промени во животната средина, може да го издржи транспортот и е способен за насочено ослободување – ова е заклучокот на научната работа на Ли Менг Јан, професор од најреферентниот биолаборатори од универзитетот Хонг Конг, кој е жител на САД од 28 април.

На повеќе од 50 страници, професорката Јан и нејзините тројца колеги од Кина тврдат дека вирусот САРС-КоВ-2 е создаден со работа во неколку светски лаборатории, од кои оние во Кина се под контрола на локалната армија.

Како една од главните автори на вирусот Франкенштајн, таа го споменува д-р Зенгли Ши, позната во западните медиуми како „Бетмен“ (женска лилјак), која експериментира со лилјаците од 2012 година.

Професорката избега од Хонг Конг на 28 април, а нејзините колеги сè уште тврдат дека вирусот RaTG13 за кој Батвумен и нејзините колеги во Вухан изјавија дека е пронајден во измет од лилјаци во 2013 година (што е 96 проценти идентично со SARS-CoV). 2), е измама што била внесена во глобалната GenBank откако бил извршен фалсификат на компјутери.

Извор: Novosti.rs

претходниот член,Мрачна прогноза на Светска банкa: 150 милиони луѓе ќе завршат во екстремна сиромаштија поради пандемијата
Следната статијаНаскоро на малите екрани – филм за Грета Тунберг, аутистичното дете кое најави дека ќе ја спаси планетата

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде