дома информација вест Канцелариите се затвораат, наместо рентање на простор на 163.000 лице им е...

Канцелариите се затвораат, наместо рентање на простор на 163.000 лице им е дозволено да работат од дома

44
0

Компанијата „Мајкрософт“ одлучи да им дозволи на своите работници трајно да работат од дома.

Оние што ќе се одлучат да го сторат тоа, ќе мора да се откажат од работниот простор во просториите на американскиот гигант, пренесе денес информативната интернет-страница специјализиран за технологија The Verge.

Во ситуација кога огромното мнозинство работници во „Мајкрософт“ работат од дома поради пандемијата на КОВИД-19, производителот на софтвер интерно претстави насоки за хибридно работно место.

Со тоа ќе се овозможи поголема флексибилност кога ќе се отворат канцелариите во САД, објаснува The Verge. До 30 јуни во интернет-гигантот биле вработени 163.000 лица, од кои 96.000 во САД.

Извор: Нова Македонија

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде