Пискливите сопирачки делуваат вознемирувачки, но дали се опасни? Колку чини да ги поправите? Ги добивате одговорите на вашите прашања токму тука.

Што предизвикува паузи во пискањето?

Сите сопирачки понекогаш прават бучава. Не паничи! Писклива сопирачка може да застане автомобил исто како што може тивка.

Што го предизвикува пискањето?

Повеќето современи сопирачки користат диск од леано железо исцеден помеѓу две подлоги за сопирачки обложени со материјал за триење. Некои повисоки возила користат скапи карбон-керамички дискови или дури и специјални облоги од волфрам карбид на дискот.

Под соодветни услови, дискот, влошките и дебеломер во кои се монтирани може да почнат да вибрираат на ист начин како вибрира жица од виолина кога ќе се притисне лакот на инструментот. Повеќето пискања на сопирачките се случуваат на една дискретна фреквенција. Брзината на возилото и колку силно ќе го притиснете левиот педал само ќе го променат волуменот на бучавата, бидејќи теренот се контролира од вкочанетоста и масата на подлогата и дискот.

Несоодветен развој на ниво на производител што ги остава системите за сопирање подложни на бучава, обично може да се надмине без тотално реинженерство на целиот систем.

Можеме да се обидеме да ја намалиме бучавата или едноставно да ја смениме резонантната фреквенција на целиот аранжман додека не престане да пее на која било звучна фреквенција. Еве како.

Многу влошки за сопирачки ќе создадат бучава при мелење до неколку постојки наутро додека не се загреат влошките и не ја испуштат влагата што ја имаат собрано преку ноќ. Често се само влошките што извлекуваат тенок филм од ‘рѓа што се формирал на железните дискови, и тоа е сосема нормално.

Самото соединение на рамката за сопирачките исто така може да предизвика одредена бучава. Порано, материјалот за триење на подлогата за сопирачките содржеше многу азбест. Азбестот исто така беше многу канцероген за оние кои работеа со него, така што индустријата скоро целосно се префрли на помалку опасни алтернативи. Кевлар е еден материјал што често се користи.

Денешните автомобили се потешки благодарение на постојано зголемените безбедносни барања и големиот број нови карактеристики што ги сакаат клиентите. Потребата да се забават потешките автомобили доведе до пораст на металиката и керамиката во материјалот за триење на перничињата на сопирачките. За жал, овие можат да направат да сосвират сопирачките или дури и малку да се мелат додека забавувате. Мала цена е да се плати за зголемени перформанси.

Значи, целиот шум на подлогата е во ред, нели? Држете се таму, Спарки, има еден шум од сопирачката на кој треба да обрнете внимание веднаш.

Многу подлошки за сопирачките имаат мал прст од пролетен челик наречен индикатор за абење што ќе го изгреба на дискот кога влошката ќе ја достигне својата граница на абење. Овој звук ви кажува дека е време да ги смените влошките за свежи, подебели пред материјалот за триење да се истроши целосно. Оставете го тоа да трае долго и ќе се обидете да ги зафатите металните ротори користејќи ги металните потпорни плочи на вашите влошки, кои воопшто не се многу грицкави и ќе го оштетат роторот на сопирачката. Не го отпишувајте ова како поинаков вид на пискање на сопирачката.

Индикаторот за абење предизвикува повеќе бучава од метал-лим, а не единствена, високо-засилена нота на безопасно (но иритирачко) пискање.

Добро, ајде да копаме и да го замолчиме нашиот шум од сопирачката. Една поправка е едноставно да користите друг вид материјал за триење. Производителите балансираат голем број приоритети при изборот на какви перничиња за сопирање што ќе му користат на вашиот автомобил, вклучително и векот на траење, бучавата, зафатот, создавањето прашина и цената. Менувањето на метална или керамичка подлога на пазарот може да ја промени резонантната фреквенција на подлогата и дискот и, буквално, да ја смени нејзината мелодија. Многу влошки за продажни производи се дизајнирани специјално за одредени пожелни карактеристики, како што се слаб шум или мала прашина.

Ако ви преостанува уште многу материјал од подлогата и не сакате да фрлите педесет или сто долари на свеж сет, може да бидете во можност да го одвоите клипот на сопирачката акустично од подлогата со купување на штипки направени од тефлон. Овие се вклопуваат помеѓу подлогата и хидрауличниот клип на сопирачката. Ги пробав овие шинтери со среден успех – понекогаш тие работат, а понекогаш и не.

За нашата сопирачка избравме врвни плочки базирани на керамика, со надеж дека различните карактеристики на триење ќе го излечат пискањето. Изненадување, новите влошки излегоа од кутијата опремена со веќе инсталирани облоги обложени со тефлон.

Сепак, некои дебеломери немаат доволно дополнително движење во дупката на клипот за да дозволат какво било затемнување без да ги повлечете сопирачките, особено кога имате свежи, неизносени влошки. Ако е тоа случај или ако тие не функционирале, тие може да постигнат слично акустично раздвојување со едноставно премачкување на задното лице на потпорните плочи на подлогата со високотемпературна маст за сопирање или соединение против запленување. За разлика од шимите, овој измени нема да трае вечно, бидејќи водата и нечистотијата на патот ќе ги измијат на крајот.

Како што беше речено, не би ги препорачале едноставните аеросоли што ги прскате врз материјалот за триење на подлогата. Немам идеја дали тие навистина го смируваат пискањето, затоа што не сум подготвен да пробам нешто што ги менува карактеристиките на триење на подлогата. Да не заборавиме дека причината што постои вашиот систем за сопирање е да го направите вашиот автомобил да забави. Сè што може да ја намали ефикасноста на тој систем на кој било начин е инхерентно лоша идеја.

Понатаму, и подлогата за сопирачките и роторот на сопирачките се абење, чиишто површини се мелат со текот на времето, а вашиот поправен спреј ќе се искористи со него.


Лепливо решение

Нашиот омилен дотерувач за крцкање се потпира на друг принцип: Наместо да користите шим или лубриканти за да ја одделите подлогата од дебеломер, залепете ја потпорната плоча на подлогата за сопирачките до куќиштето на клипот или дебеломер, правејќи ја неговата маса далеку поголема. Тоа ја поместува резонантната фреквенција на системот надвор од опсегот што писка.

Размаска со Супер лепак нема да работи за ова. Потребно ви е нешто што ќе издржи вода, сол, нечистотија, а особено топлината што ја гледаат автомобилите при секојдневна употреба. Колку се загреваат системите на сопирачките? Сум видел како дискови на сопирачките блескаат светло портокалово на дното на Пикс Пик и пламен како пукаат од тапаните за сопирачките на камионите што се симнуваат по Донер Пас. Сопирачките на мојот сопствен тркачки автомобил видливо светат веднаш по неколку жешки кругови.

Користев неколку производи за ова во текот на годините, но сите тие се во основа анаеробни лепила кои се применуваат или како филм во стилот на кармин или во форма на паста за заби. Примената на овој производ е едноставна: Отстранете ги и исчистете ги старите влошки или користете нови влошки. Исчистете ја областа на клипот и дебеломер каде што се допира потпорната плочка на сопирачката. Нанесете го лепилото против стискање на клипот, повторно инсталирајте ги влошките и соберете ги повторно сопирачките. Овие анаеробни производи ќе останат гумени додека не ставите сопирачки и не исцедите кислород. Потоа се лепат како лепак.

Секогаш кога инсталирате делови за сопирачките, не заборавајте да отстраните корозија или нечистотија на патот од деловите за парење. Сопирачката и клипот треба да можат да се лизгаат внатре и надвор за да работат правилно, особено затоа што влошките и роторите се трошат. Можеби ќе ви треба чистач за сопирачки, жична четка или датотека за чистење на сите лизгачки делови, но треба да бидете во можност да бидете сигурни дека ништо нема да ви го зафати дебеломерот и да предизвика да се влече. Ако не можете да го засилите клипот со голи раце назад во дебеломер, обидете се да го турнете назад со C-стегач со стара подлога за сопирање или мало парче дрво помеѓу стегачот и клипот. Ако тој или кој било друг дел не се движи правилно или е премногу кородиран, заменете го – тоа е ефтино осигурување.

Нанесете тенок филм со маснотии за сопирање со висок темперамент на која било лизгачка површина, додека сте таму, исто така, добро подмачканите делови прават многу помалку бучава. Избегнувајте да имате нешто како маснотии или анти-запленување на подлогата или дискот и исчистете ги сите мрсни отпечатоци од рацете од површината на дискот пред повторно да ги инсталирате тркалата.

Извор: Popular mechanics

претходниот член,Како исцелители, гатачки и бајачки успеваат во „ловот на души“?
Следната статијаПрв случај на корона вирус во училишта: Наставничка на првооделенчиња позитивнвна на корона вирус

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде