Маски на лицето и на отворено низ цела Италија, со растојание од најмалку еден метар.

Ова важи за сите, освен за деца под 6-годишна возраст, особено за оние кои се собираат на забави во барови и барови познати по нивниот ноќен живот.

А, кој не сака да разбере на време веднаш на самото место, ќе биде казнет – 400 евра. Новата уредба за засилени мерки во Италија ќе стапи на сила утре, веднаш по обраќањето до парламентот од министерот за здравство, Роберт Сперанс.

Тој ќе ја објасни потребата од зајакнување на анти-мерките, за да не се реагира доцна, како што се случи во некои земји на ЕУ, и како што се случи во Италија кога се отворија дискотеки за кратко време.

Вториот потег предложен од Научниот и техничкиот комитет е да се ограничи бројот на луѓе и во затворени простории и на отворено, на церемонии, прослави како што се свадби, па дури и на погреби, бидејќи така се шири вирусот корона во Италија и се создадоа бројни жаришта.

За повторно да не се затвори Италија во карантин, бидејќи економијата веќе е на колена, се преземаат дополнителни мерки, Владата го разгледува предлогот да се затворат барови и ресторани во 23 часот и да се забрани продажба на пијалоци надвор од просторот за седење и времето пропишано од општината.

Извор: Novosti.rs

претходниот член,Вучиќ ќе прати порака за примирје – Во сабота цел воен арсенал ќе биде изваден на воена вежба достапна за јавност
Следната статијаЕве која намирница е најдобар избор за вашите утрински оброци

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде