Карфиолот, заедно со краставицата, е најдобриот сојузник на жените кои гледаат на калории. Имено, 100 грама карфиол има само 25 калории!

Покрај тоа, карфиолот содржи висок процент на фолна киселина, затоа се препорачува за бремени жени и жени кои сакаат да останат бремени.

Го подобрува варењето и спречува болести на дебелото црево.

Карфиол за линија, и пиво за расположение!

Во исто време, добро е да јадете цели зрна и да пиете пиво.

Оваа храна содржи витамин Б, кој ги храни нервите, го елиминира заморот и депресијата и ја подобрува меморијата и концентрацијата.

Витаминот Б е корисен бидејќи спречува згрутчување на крвта, камен во бубрег, му помага на црниот дроб и е добар за очите.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде