дома животен стил Еротски цртежи на Данкан Грант најдени по 60 години од исчезнувањето, сега...

Еротски цртежи на Данкан Грант најдени по 60 години од исчезнувањето, сега се продаваат по цена од 2 милиони фунти

55
0

Уметникот Данкан Грант изработи еротски цртежи во вредност од 2 милиони фунти, што ги чувал под својот кревет.

Повеќе од 70 години еротските цртежи на британскиот уметник Данкан Грант ги следеше мистерија и беа целосна непозната за естетичарите и критичарите на уметност.

Duncan Grant - Biography | Jenna Burlingham Fine Art

Се веруваше дека колекцијата, чија сегашна вредност е околу 2 милиони фунти, била уништена во 60-тите години на минатиот век.

Но, денеска е пронајдена под креветот на Грант и се враќа во Чарлстон, земјата што се оградува од славниот уметнички округ од 1920-тите и 30-тите години, познат како групата Блумсбери.

Извор: BBC

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде