дома животен стил ЕЛЕКТРИЧНИ СОНИШТА

ЕЛЕКТРИЧНИ СОНИШТА

45
0

Светот на мотоциклизмот е пред голема промена, со воведувањето на електричниот мотор на Харли-Дејвидсон, LiveWire.

Светот се менува пред нашите очи: масивни индустрии умираат; други се раѓаат, а други неверојатно добро се прилагодуваат на иднината. Харли-Дејвидсон е еден позитивен пример од од последните набројани. Харли издаде целосно електричен мотор, LiveWire. Додека некои фанови може да го доживеат како предавство на вредностите на 117-годишната марка, првиот електричен мотоцикл е далеку од тоа.

LiveWire му нуди на возачот искуство со мотоциклизам со високи перформанси, внесено со ново ниво на технологија и врвен изглед и чувство на производот на Харли-Дејвидсон.

Ова е затоа што LiveWire е, по која било мерка, инженеринг што ја менува играта и е многу поразличен од се што би се возеле. Прво, нема спојка. Или рачката за менување на степенот на пренос, бидејќи нема менување на брзината. (Ова дефинитивно ќе им се допадне на новите возачи, нешто што Харли треба да го стори додека традиционалната база на фанови на средовечни возачи се префрла во пензионерскиот дом.)

Постои менувач, но тоа е едностепен менувач со употреба на засечен степен на пренос и погон на ременот. LiveWire се напојува со целосно нов H-D Revelation™ постојан магнетен електричен мотор номинален 78 kW (105 коњски сили) и произведува 116 Nm вртежен момент.

За разлика од моторот со внатрешно согорување, HD Revelation може да произведе 100% од неговиот номинален вртежен момент со едно завртување на гасот, а 100% од тој вртежен момент е секогаш достапен, а исто така за разлика од моторот со внатрешно согорување, нема моторно масло за промена, и нема свеќици, филтер за воздух или примарен погон за сервисирање. Електричната енергија исто така ги елиминира проблемите со одржувањето поврзани со бензин во мешавина со етанол или пак складирање надвор од сезоната. Секако, сепак ќе имате редовно сервисирање, како што се затегнатоста на погонскиот ремен, маслото од менувачот, течноста за сопирачките и подлогите за сопирање и гумите во препорачани интервали.

LiveWire се напојува од високонапонска батерија од 15,5 kWh составена од литиум-јонски ќелии (направена од Самсунг), поставена во центарот на мотоциклот и опкружена со леано-алуминиумска рамка на мотоциклот.

Полнењето може да се изврши преку стандарден штекер за домаќинство од 240 волти со посебен кабел за напојување што се чува под седиштето на мотоциклот. Според Харли, технологијата DC Fast Charge обезбедува 0-80 проценти полнење на батеријата за 40 минути или 0-100 проценти полнење за 60 минути. Првенствено одговара на градскиот возач, батеријата ќе испорача 235 км градски опсег или околу 152 км комбиниран опсег за застанување и одење и автопат.

Иако сè уште не сме имале шанса да го возиме, Харли вели дека центарот на гравитација е оптимизиран за да ги подобри перформансите на влечење, сопирање и свиоци. Да се ​​надополни ова со овој врвен мотор, има стилски изглед кој сигурно ќе ги сврти главите и ќе започне цела нова генерација на обожаватели.

Извор: Men’s Health

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде