Пандемија годинава имаше смирувачки ефект врз цените, но според прогнозата на Националната банка на Австрија (OeNB), се очекува нов пораст на цените следната година.

OeNB предвидува инфлација во Австрија годинава на 1,4 проценти, а за следната година очекува повисок раст на цените.

Цените се предвидуваат значително да скокнат, покрај короната и намалените даноци. Така, се очекува раст на цените во услужниот сектор, како и намирници.

Само нафтата, нафтените производи и електричната енергија, чија цена падна, нема да ја достигнат цената што ќе ја наметне кризата поради пандемијата .

Извор: Alo.rs

претходниот член,Кофајс: Политичкиот ризик и социјалната нестабилност се зголемуваат
Следната статијаНИКОЛ ПАШИJАН: „Пред нас е нов геноцид врз Ерменците“

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде