дома информација вест Европа најмногу настрада од пандемијата – По Мадрид и Париз под нови...

Европа најмногу настрада од пандемијата – По Мадрид и Париз под нови зголемени рестрикции

44
0

Париз воведува највисоко ниво на мерки за спречување на ширење на коронавирус, што значи дека за две недели, почнувајќи од вторник, сите барови ќе бидат затворени, додека рестораните ќе мора да спроведат нови заштитни мерки за да останат отворени, соопшти канцеларијата на францускиот премиер.

Кабинетот на францускиот премиер Јан Кастекс соопшти дека не е постигнат напредок во областа на Париз, откако минатата недела во главниот град беа усвоени сите три владини критериуми за воведување на највисоко ниво на мерки за спречување на ширење на корона вирус.

Во областа на Париз, работата од дома сега мора да биде „повеќе од кога било“ на прво место, а повеќе од половина од нивниот капацитет не смее да се полни во универзитетските сали за предавања, соопшти канцеларијата на Кастекс.

Зголемените ограничувања ќе започнат да се применуваат од вторник.

Овие мерки, неопходни за борба против ширењето на вирусот, ќе се применуваат две недели во областа на Париз и трите оддели што го опкружуваат – се додава во соопштението.

Извор: Jutarnji.hr

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде