дома информација вест Доделена Нобелова награда за економија на двајца економисти поради придонесот во теорија...

Доделена Нобелова награда за економија на двајца економисти поради придонесот во теорија на аукција

30
0

Американските економисти Пол Милгром и Роберт Вилсон се наградени со Нобелова награда за економија во 2020 година за придонесот во теоријата на аукција, соопшти во понеделникот Кралската шведска академија на науките.

Наградата за економија е официјално позната како Наградата Сверигес Риксбанк во економски науки. Основана е од централната банка на Шведска и се доделува од 1969 година во спомен на индустријалецот Алфред Нобел.

Во 2019 година, наградата за економија им беше доделена на Абхиџит Банерџи, Естер Дуфло и Мајкл Кремер за нивната работа за ублажување на глобалната сиромаштија.

Дуфло, професорка на Технолошкиот институт во Масачусетс, беше најмладата личност и само втората жена на која и беше доделена наградата.

Минатата недела, на Светската програма за храна и беше доделена Нобеловата награда за мир во 2020 година за нејзините напори во борбата против гладот ​​и за неговиот „придонес кон подобри услови за мир во областите погодени од конфликти“.

Извор: CNN

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде