дома информација вест Дизајниран нов тест за корона вирус кој дава резултати по неколку минути

Дизајниран нов тест за корона вирус кој дава резултати по неколку минути

47
0

Нов тест за корона вирус кој дава резултати за неколку минути почна да се воведува во употреба.

Бидејќи Шпанија го доживува најлошиот втор бран во Европа, се користи нов брз тест за антиген за дијагностицирање на Ковид-19.

Неговиот производител вели дека е 93% точна во откривањето на инфекцијата со Ковид-19.

Поради неконтролирано зголемување на бројот на нови инфицирани до корона вирусот, Мадрид од пред неколку дена се наоѓа во карантин.

Извор: BBC

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде