Грција ја помести старосната граница за децата за влез во земјата без ПЦР тест.

Грција одлучи да ја помести возрасната граница за децата на кои им е дозволено да влезат во земјата без ПЦР-тест, за една година, така што тоа сега важи за деца на возраст до шест години.

До крајот на јуни се очекува во Грција без ПЦР тест да може да влегуваат децата до 12 години.

Во земјата може да се влезе со доказ дека сте прележале Ковид – 19, односно со зачуван позитивен ПЦР тест или тест за антитела, под услов да поминале најмалку два месеца од дијагностицирањето на болеста и не повеќе од девет месеци од дијагностицирањето на болеста.

Исто така, може да се влезе со сертификат за вакцинација, а потребно е да поминат најмалку 14 дена од ревакцинацијата.

ИЗВОРВработување
претходниот член,Пиот: Нови епидемии ќе има и понатаму, тоа ни е казна бидејќи не живееме во согласност со природата
Следната статијаДали сте знаеле дека јогуртот со поминат рок не може да ве отруе?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде