дома Uncategorized ДАЛИ КАРДИО ИЛИ ТЕРЕТАНА Е ПОДОБАРА ЗА ГУБЕЊЕ НА ТЕЖИНАТА?

ДАЛИ КАРДИО ИЛИ ТЕРЕТАНА Е ПОДОБАРА ЗА ГУБЕЊЕ НА ТЕЖИНАТА?

221
0

Експертите ја избираат најдобрата вежба за губење на маснотиите

Во долготрајната дебата, кардио ентузијастите велат дека ќе согорите маснотии со согорување на калории кога ќе го зголемите срцевиот ритам. Кревачите на тегови, сепак, веруваат дека вишокот маснотии најдобро се исфрла со зголемување на мускулната маса затоа што предизвикува да согорувате повеќе калории во текот на денот.

Па, што е подобро?

Двата аргументи се точни, според д-р Енди Галпин, д-р, ЦСЦС, НЦЦА-КПТ и вонреден професор на Државниот универзитет во Калифорнија, Фулертон.

Вие согорувате повеќе калории кога срцевиот ритам е покачен, објаснува Галпин. Вие исто така согорувате повеќе калории секоја секунда од денот кога имате повеќе мускули. Сепак, разликата нема да биде значајна за повеќето луѓе, вели Бред Шенфелд, д-р, Ц.С.Ц.С

На крајот на краиштата, не постои само една „вистинска“ вежба,

“Губењето на маснотии за повеќето луѓе е едноставно производ на работа”, вели тој. „Најдобрата вежба што некогаш сте ја правеле за слабеење е онаа со која сте најконзистентни.

Логично е дека е помала веројатноста да се врзете за џогирање ако се мразите да трчате. „Придржувањето и истрајноста ќе утврдат огромен процент на режимот за слабеење“, вели Галпин.

Галпин признава дека одговорот не е задоволувачки, но тврди дека повеќето луѓе нема да забележат огромна разлика во загубата на маснотии со избирање на еден вид модалитет.

Солиден план за фитнес вклучува разновидност.

Нема потреба да поминувате часови на кревање тегови од мртва точка, ако претпочитате да трчате, но Галпин верува дека промената на вашата рутина има придобивки што надминуваат тежина. Природно е да се досадувате од истата класа на вежбање. Внесувајќи нешто ново, како кик-бокс или кревање тежина, ќе се чувствувате помалку монотоно и ќе го подобрите вашето држење, тврди тој.

Исто така, се изложувате на можност за повреди со постојано фокусирање на истите мускули – особено ако имате лоша форма.

„Со тек на време тоа ќе ве стигне“, вели Галпин.

Плус, слабеењето не треба да биде единствената причина за вежбање.

Аеробните активности веќе долго време се пофалуваат за тоа што го прават вашето срце посилно, го намалуваат крвниот притисок и да, согоруваат калории. Но, студиите покажуваат дека редовната кардиоваскуларна активност може да помогне во намалување на стресот, подобрување на навиките за спиење и намалување на вкочанетоста на зглобовите, според клиниката Мајо.

Тренингот за сила е исто така корисен бидејќи ја зголемува коскената густина, чистата мускулна маса и метаболизмот, објави клиниката Мајо.

Тоа, рече, работењето нема да го промени бројот на скалата ако живеете на пица и помфрит. На почетокот на оваа година, истражувачите откриле дека луѓето кои започнале план за вежбање јаделе околу 90 калории повеќе секој ден. Ова не е многу, но беше доволно за да се запре губењето на тежината, според трудот објавен во „Американскиот журнал за клиничка исхрана“.

Вежбањето не троши толку калории колку што би помислиле. На пример, човек тежок 90 кг, кој џогира 10-минутно км и пол, 30 минути, согорува околу 400 калории, според ACE Fitness. Да се ​​стави ова во перспектива, врвното парче од Pizza Hut содржи 330 калории. Тој рок веројатно нема да ги негира дополнителните калории од попустливите оброци.

Наместо тоа, јадете посни протеини и зголемете го вкупното ниво на активност.

Освен ако не сте „Богати Фронинг“, големи се шансите да не вежбате еден ден исполнет со пица, помфрит и крофни. Нискокалорична (но многу хранлива) храна што содржи протеини и влакна се важни во добро балансираната исхрана.

„Храната богата со растителни влакна обезбедува одредено ниво на ситост и исполнетост“, изјави пред Бетани Дорфлер, МС, РДН, клинички диетичар од Универзитетот Нортвестерн.

И нема потреба да вежбате за да забележите разлика во големината на половината, вели Шенфелд.

„Еден од моите предлози е само да се симне од задникот“, вели тој. „Обидете се да бидете што е можно поактивни“.

Вашето тело согорува калории 24 часа на ден – не само кога сте во теретана. Калориите согореа од прошетка на ручек, стоење во текот на денот, па дури и чистење на куќата, сите додаваат, објаснува тој.

Кога станува збор за планирање на вашата рутина за фитнес, Шенфелд вели дека треба да се фокусирате на повеќе од само на броевите на скалата.

Размислете за вашите цели: Дали сакате да изградите мускули? Или, би сакале да работите на тренинг за издржливост?

Ако едноставно сакате да се чувствувате и да изгледате подобро во целина, вклучете и кардио и силен тренинг.

„Идеално и двајцата се од корист“, вели Шенфелд.

Извор: Men’s Health

претходниот член,За прв пат, жена на чело на WTO
Следната статијаГРЧКАТА НЕОНАЦИСТИЧКА ПАРТИЈА ЗЛАТНА ЗОРА ОСУДЕНА КАКО КРИМИНАЛНА ОРГАНИЗАЦИЈА

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде