дома животен стил Дали да спиете во пижами или без нив? – Еве ви го...

Дали да спиете во пижами или без нив? – Еве ви го одговорот:

62
0

Има неколку придобивки од спиењето без ова парче облека, а подолу ќе откриеме некои од нив:

  1. Полесно ќе заспиете

Експертите одамна знаат дека е потешко да се заспие во просторија со висока температура. Од таа причина, тие препорачуваат добро да ја вентилирате просторијата пред да одите во кревет, но исто така и да не се покривате премногу и да не носите пижами, освен ако немате лошо греење, а надвор е многу студено.

  1. Заштитите ja кожата

Истражувањата покажаа дека мажите носат една пижама во просек тринаесет ноќи по ред, додека жените ја заменуваат со друга дури по седумнаесет дена. Ова секако не е здраво бидејќи разни бактерии кои и штетат на нашата кожа се акумулираат во пижамите, поради што дефинитивно повеќе се препорачува да спиете голи или во долна облека што се менува секој ден.

  1. Вашата врска ќе биде подобра

Не мора да водите љубов за да се чувствувате блиски со партнерот ако голото тело ве допира под прекривките. Научниците знаат дека ова доведува до лачење на окситоцин, познат и како „љубовен хормон“.

  1. Помалку е веројатно да се здебелите

Една студија покажа дека човечкото тело согорува повеќе калории на ниски температури отколку на високи, особено кога спиеме. Бидејќи ќе биде потопло во пижамите под прекривките, препорачуваме да престанете да го носите доколку сакате да изгубите тежина.

  1. Имате поголема самодоверба

Истражувачите откриле дека луѓето кои често се голи се чувствуваат помалку несигурни во однос на нивниот изглед, што позитивно влијае на нивната општа благосостојба. Ако не живеете сами, сигурно немате можност често да се соблекувате голи, па зошто да не користите сон за таа цел?

Извор: magazin.novosti.rs

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде