дома информација вест Во Турција масовно труење на лица преку продажба на лажни алкохолни пијалоци

Во Турција масовно труење на лица преку продажба на лажни алкохолни пијалоци

106
0

Во Турција, 44 лица починаа минатата недела откако пиеле лажни алкохолни пијалоци, поради што се уапсени најмалку 58 лица кои произведувале и продавале лажни алкохолни пијалоци, пренесоа турските медиуми.

Првата смрт е регистрирана во Измир во петокот, каде оттогаш починале 18 лица, а други смртни случаи се случиле во најмалку седум турски провинции, пренесува Ројтерс

Министерството за внатрешни работи соопшти дека полицијата се сомнева дека некои осомничени користеле производи за чистење на алкохол за производство на алкохолни пијалоци.

Во Турција, продажбата на шверцуваниот алкохол се зголеми по зголемувањето на даноците, што доведе до зголемување на цените на одредени алкохолни пијалоци до 440 проценти.

Извор: Novosti.rs

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде