дома животен стил ВО ВРЕМЕ НА КОВИД-19 – ЗГОЛЕМЕТЕ ГО ВАШИОТ ИМУНИТЕТ

ВО ВРЕМЕ НА КОВИД-19 – ЗГОЛЕМЕТЕ ГО ВАШИОТ ИМУНИТЕТ

74
0

Не можете да живеете под стаклено ѕвоно, но можете да ги следите овие паметни совети за да му дадете на вашиот имун систем шанса да ја победи инфекцијата, без оглед дали е КОВИД-19 или обична настинка.

Земете додаток на витамин Д.

Витаминот Д игра клучна улога во одржувањето на имунолошкиот систем во добра состојба. Најдобар извор се УВ зраците на сонцето, но во текот на зимскиот период и недостаток на сонце ова може да доведе до ослабен имунолошки систем, зголемувајќи ја веројатноста за заболување. Во една студија за Инфекција и Имунитет, клетките третирани со витамин Д го зголемија производството на ендоген антибиотик и убија повеќе бактерии отколку нелекуваните клетки.

Јадете лук за да го зајакнете имунитетот

Лукот е богат со соединенија што на вашето тело му требаат за да го држи вашиот имунолошки систем во состојба на готовност за брзо да ги бара и уништи сите непријатни надворешни напаѓачи. Субјектите кои пиеле пилула со лук секој ден имале три пати помала веројатност да настинат од настинка отколку плацебо групата во студија на Универзитетот во Западна Австралија – па дури и да го стореле тоа, тие страдале цел ден помалку од симптомите на настинката.

Намалете го стресот

Едно од најдиректните ефекти што ги носи стресот врз нашето целокупно здравје е сузбивање на имунолошкиот систем. Ова е затоа што кога сме под стрес, ослободуваме кортизол во крвотокот и кога се ослободува кортизол, имунолошкиот хормон DHEA не може да се ослободи истовремено, па затоа имунитетниот систем страда.

Спијте квалитетно за подобар имунитет

Ако сте уморни кога ќе се разбудите наутро, не спиете доволно, или можеби немате доволно квалитетен сон. Во секој случај, вашиот имунитет веројатно е нарушен. Лошиот сон е поврзан со пониска функција на имунолошкиот систем и намален број на клетки убијци кои се борат против микробите. Клетките убијци се исто така дел од имунолошкиот систем кој се бори против клетките кои премногу брзо се делат, како што тоа се прави кај ракот. Намалете го нивниот број и може да бидете изложи на поголем ризик од заболување.

Продолжете да вежбате

Имајте за цел да направите најмалку три квалитетни сесии неделно. Како 6-8 вежби за голем интензитет проследени со интервално трчање. Можете да му помогнете на вашиот имунолошки систем во борбата против инфекцијата. Ако не вежбате, веројатноста да настинете, на пример, е поголема отколку кај некој што вежба. Вежбањето исто така може да ги зајакне чувствителните хемикалии на вашето тело и да ви помогне да спиете подобро. И двете работи се добри за вашиот имун систем.

Намалете ја нездравата храна

Експертите веќе некое време знаат дека кога некое лице е потхрането, имуниот систем е ослабен. Кога ќе го вратите лицето во нормална исхрана, неговиот имун систем се подобрува. Но, она што тие сега не учат е дека кога продолжувате да ја подобрувате исхраната над само адекватна, имуниот систем продолжува да се подобрува. Едно нешто што е заедничко за многу нездрава храна е вишокот маснотии. Мастите, особено поли-незаситените масти, имаат тенденција да го потиснуваат имунитетот. Друга лоша компонента на нездравата храна е вишокот шеќер. Шеќерот ја инхибира фагоцитозата, процес со кој се опфаќаат вируси и бактерии, а потоа буквално се џвакаат од белите крвни клетки.

Гледајте комедии, а не драми

Истражувачите откриле дека позитивните емоции поврзани со смеата ги намалуваат стресните хормони и зголемуваат одредени имунолошки клетки додека ги активираат другите. Во една студија спроведена на Медицинскиот факултет на Универзитетот Лома Линда во Калифорнија, САД, 10 здрави мажи кои гледале смешно видео еден час имале значително зголемување на еден посебен хормон на имунолошкиот систем што ги активира другите компоненти на имунолошкиот систем.

Јадете повеќе протеини

Аминокиселините во протеините се градежни блокови на клетките во вашиот имунолошки систем, и тие помагаат да се создадат заштитни бели крвни клетки и антитела. Овие клетки потоа блокираат патогени кои ги напаѓаат. Треба да консумирате приближно 50 грама протеини на ден или да внесувате најмалку 30 проценти од дневните калории од протеини. Изберете посни протеини, како што се риба, живина без кожа, јајца, грав, парчиња со малку маснотии од говедско месо или производи од соја.

Поработете во спалната соба

Постои врска помеѓу тоа колку често имате љубовен однос и колку е силен вашиот имун систем. Студија на Универзитетот во Пенсилванија, САД, откри дека студенти кои имале секс еднаш или двапати неделно, имале 30% повеќе имуноглобулин А (IgA) – клучна компонента во одбраната на нашите тела – отколку оние што немале воопшто секс. Немате партнер во моментов? Галењето со куче има сличен ефект. Направете го тоа што сакате.

Немојте да сте осамени

Имањето силни врски и добра социјална мрежа е добро за вас. Луѓето кои се чувствуваат поврзани со пријателите – без разлика дали се работи за неколку блиски пријатели или голема група – имаат посилен имунитет од оние кои се чувствуваат сами, покажуваат студиите. Во една студија, осамени бруцоши имале послаб имунолошки одговор на вакцина против грип отколку оние кои се чувствувале поврзани со други. Кога сте заглавени дома благодарение на пандемијата, може да биде потешко да се одржат врските – но тоа не е невозможно. Закажете редовни активности за Skype или Zoom со пријатели и колеги за да ви помогне да се чувствувате поврзани.

Извор: Men’s Fitness

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде