дома животен стил Ваш водич за јадење храна од растително потекло

Ваш водич за јадење храна од растително потекло

47
0

Дали размислувате да направите премин кон повеќе растителна, свесна диета? Па, не сте сами. Голем број луѓе низ целиот свет сега ги разбираат придобивките од редовно консумирање повеќе храна од растително потекло.

Како што сугерира името, диетата на растителна основа во суштина вклучува јадење повеќе храна добиена од растенија и намалување на производи од животинско потекло, вклучувајќи млечни производи и месо. Се разбира, тоа не значи целосно намалување на месото. Постојат неколку начини да направите некои мали размени и измени секој ден додека работите кон поодржлив начин на живот. Еве неколку.

Закуска со јаткасти плодови

Внесете јаткасти плодови како што се ореви во вашата дневна рутина. Оревите обезбедуваат растителни протеини (4g / 28g), влакна (2g / 28g) и се единствените јаткасти плодови со значително количество омега-3 АЛА (2,5g / 28g). Не само што ве одржуваат сити, туку работат и како прекрасна закуска од растително потекло. Треба ли да кажеме повеќе?

Користете месо како додаток

Ако ви е тешко да престанете да консумирате месо, можете да се обидете да го подготвите како гарнир наместо главна состојка. Може да ставите малку месо во салата на страна и да додадете мелени ореви за дополнително поттхранување.

За да се држите подалеку од јадење, можете да користите замени за месо. Мешавина од сецкани ореви и печурки е одлична замена за месо поради нивната текстура и уникатен вкус, затоа експериментирајте! Користете масло или путер од ореви наместо регуларен путер.

Во рецептите што бараат путер, обидете се да користите маслиново масло на своето место за соте зеленчук. Или користете путер од ореви на растителна основа.

Ќе додадете повеќе храна од растително потекло во вашата исхрана и ќе ги намалите заситените маснотии.

Имајте повеќе оброци на база на овошје

Ако имате навика да јадете овошје, полесно е да се држите настрана од јадење на храна што можеби не е растителна. Значи, имајте сад со овошје во вашата кујна. Кога овошјето и зеленчукот ќе бидат прикажани на привлечен начин, ќе консумирате повеќе од нив.

Резултат! Ете ти! Ако се држите до овие точки, тие на крајот ќе станат навика и ќе бидете чекор поблизу до целосен премин кон диета од растителна основа. Со среќа!

Извор: Тhehansindia.com

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде