дома информација вест Белата куќа во паника по позитивен тест на корона вирус кај Трамп...

Белата куќа во паника по позитивен тест на корона вирус кај Трамп – поради неговото негирање на вирусот со месеци никој не носел маска

64
0

Трамп (74) го минува викендот во воена болница во близина на Вашингтон откако се откри дека ниту главниот командант на најмоќната земја во светот не е имун на коронавирусот.

Велејќи дека е трескав и заморен, постои огромна несигурност во врска со неговата состојба, нејзиниот потенцијал да се влоши и дали тој може да стане неспособен.

Во негово отсуство, расположението во Белата куќа e панично, со зголемена загриженост за степенот на ширење на вирусот во зградата и дали тоа може да го наруши функционирањето на владата.

Персоналот го презеде моделот на однесување кон вирусот од Трамп, кој го негираше со месеци, и избегнуваа да носат маски за лице и се собраа во тесните простори на западното крило и тесните ходници.

Позитивниот тест на претседателот беше застрашувачки доказ за она што остатокот од земјата одамна го знае: никој не е безбеден.

Извор: Theguardian.com

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде